23.08.2023

"Malazgirt Ruhu" Konulu Konferans


26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferinin yıl dönümü münasebetiyle Muş İl Müftülüğümüz tarafından Alparslan Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak Alparslan Üniversitesi Rektörü tarihçi yazar Prof. Dr. Mustafa Alican katıldı.

Rektör Alican Selçuklu Devleti Komutanı Sultan Alparslan yönetiminde Türk, Kürt, Arap, Müslüman Ermenilerden ve daha başka birçok müslüman topluluktan oluşan otuz bin kişilik bir ordu ile dönemin düzenli ve en büyük ordusu olan Bizans'ı dize getirdiğini ifade etti. Bu büyük zaferin kazanılmasında islamın birleştirici ruhu ve "innemel mü'minune ihvetun" (müminler ancak kardeştirler" ayeti kerimesinin mesajı olduğunu dile getirdi.

Rektör Alican konuşmasında devamen; Malazgirt Ruhunu canlı tuttuğumuz müddetçe Türkiyeye, bölgeye hatta dünyaya hakkı ve adaleti yaymak için hakim olabileceğimizi, Malazgirt Ruhunun kaybetmemiz halinde hezeyana uğramamamızın kaçınılmaz olduğunu belirtti.
Bu nedenle Malazgirt Ruhunun tüm müslümanlar için önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

İl Müftümüz İbrahim Halil Demir Rektör Alican'a uzun çalışmalar sonucu elde edilen ve çok değerli bilgiler içeren veciz konuşmalarından dolayı teşekkür ederek Muş il Müftülüğü tarafından ilk defa Malazgirt Ruhu konulu konferans dözenlendiğini ve bu programların her yıl yapılabilmesi için gayret göstereceğini ifade etti