24.08.2023

Muş İl Müftüsü İbrahim Halil DEMİR, ''Malazgirt Ruhu'' tamalı toplantıya katıldı.

Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Malazgirt İlçe Müftülüğü toplantı salonunda ''Malazgirt Ruhu'' temalı toplantıya katıldı.

Din Görevlilerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan İl Müftüsü İbrahim Halil  Demir, “Bir devlet kuran ve bu devletin sürekliliğini sağlayan her toplumun tarihi, kuşkusuz önemli mücadeleleri içerir. Bu toplumların mensubu olan sonraki tüm nesiller için bu mücadeleleri anmak; yalnızca tarihe dönük bir merakı gidermeden veya bazı günlerde yapılması gereken anma törenlerinden çok daha fazlasını ifade eder. Kadim ve köklü bir milletin mensupları olarak biz Türklerin tarihte kurduğu devletler ve bu uğurda verdiği mücadeleler ortadadır. Farklı isimlerle kurulmuş olsalar bile tüm Türk devletlerinin aynı insani idealleri arzuladığını ve bunu siyasi karakter haline getirdiğini ifade etmek mümkündür. Bağımsız bir devletin mensupları olarak köklü bir tarihten bahsedebiliyorsak, geçmişte yapılan mücadeleleri referans verebildiğimiz içindir. Bugün, tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Malazgirt Zaferi’ni anmak ve anlamaya çalışmak için buradayız” dedi.

İl Müftüsü Demir, “Kazanılan mücadelenin gerçek bir zafer olabilmesi için o mücadeleyi verenlerin varislerinin aynı ideali benimsemesi, ona sahip çıkması ve yaşatması gereklidir. Bugün burada Malazgirt Zaferine sahip çıktığınız ve yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplantı sonrasında 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde özveri ile çalışan Malazgirt İlçe Müftülüğü personeline, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve İl Valimiz tarafından gönderilen başarı belgelerini  İl Müftümüz İbrahim Halil Demir takdim etti.